Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna
w Strzyżowie

wyszukiwarka :

czegoś nie możesz znaleźć ? poszukaj

odwiedź naszą oficjalną stronę www.poradniastrzyzow.pl

Dar z siebie

Dar z siebie

 


Gdy słyszy się słowo wolontariusz można mieć mieszane uczucia, warto jednak dostrzec piękno służby drugiemu człowiekowi. Temu, który stoi obok nas, a który potrzebuje, byśmy to my stanęli obok niego.


„To nie niezależność, lecz bezinteresowność jest drogą do wolności"...

Jedni nazywają ich głupcami, inni osobami szalonymi, a jeszcze inni mówią o nich „ludzie mający dobre serce", „ludzie, jakich nam trzeba". O kim mowa? Oczywiście o wolontariuszach.
Nie każdy wie, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się oddać swój, jak dziś cenny, wolny czas. W wieku, gdzie pieniądze, status, powodzenie znajdują się bardzo wysoko w hierarchii wartości, często zapominamy, że obok stoi człowiek, któremu najbardziej potrzebne jest dobre słowo, akceptacja, podanie pomocnej dłoni.
Także w Strzyżowie znalazła się grupa osób, które pod okiem p. Psycholog Bogusławy Karaś (z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Strzyżowie), starają się pomóc innym. Wykonują oni wiele różnych zadań: udzielają korepetycji, spędzają czas z osobami niepełnosprawnym ruchowo i umysłowo, chodzą na spacery, pomagają rodzicom w codziennych czynnościach (na ile jest to możliwe i zdrowie na to pozwala) oraz pomagają rozwijać się ruchowo oraz intelektualnie. Zadań do podjęcia jest bardzo wiele, każdy kto tylko zechce znajdzie osobę, z którą będzie mógł się zaprzyjaźnić i pomóc jej w lepszym funkcjonowaniu, poznaniu świata, a czasem jej obecność pozwoli przełamać samotność.
Jakie to ważne, dla tych młodych osób, które same nie są w stanie wykonać czasem najmniejszego ruchu.
Myślę, że warto pochwalać takie zachowania. Prosto jest dawać komuś coś, gdy ten może nam się odpłacić, pięknie jest dawać komuś coś, gdy on po prostu tego potrzebuje. Czasem uśmiech takiej osoby znaczy o wiele więcej niż tysiące słów, pierwsze miejsce, czy uznanie.
Wolontariusz - osoba, która daje siebie innym.

„Bezinteresowność nie jest chorobą, nie bójmy się jej dawać innym"


Stażystka
socjolog Magdalena Maraj